ظرفیت ارزآوری ۱ میلیارد دلاری دومین پالایشگاه میعانات گازی کشور

اقتصادی, دسته‌بندی نشده دی ۱۰, ۱۳۹۸

  • پربیننده‌ترین اخبار
  • مهمترین اخبار

ظرفیت ارزآوری ۱ میلیارد دلاری دومین پالایشگاه میعانات گازی کشور

مدیرعامل شرکت پالایش نفت و گاز پیروزی گفت: در صورت رفع موانع، ظرفیت این پالایشگاه به ۵۰هزار بشکه در روز می رسد که می تواند تا یک میلیارد دلار ارزآوری برای کشور داشته باشد.

  • ۱۰ دی ۱۳۹۸ – ۱۵:۴۱
  • اقتصادی
  • نفت و انرژی
  • نظرات
ظرفیت ارزآوری 1 میلیارد دلاری دومین پالایشگاه میعانات گازی کشور

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حمید وارثی، مدیرعامل شرکت پالایش نفت و گاز پیروزی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این شرکت در سال ۹۵ افتتاح شد اما در همان سال دچار آتش سوزی شد و بعد از این اتفاق پالایشگاه نفت و گاز پیروزی از مدار تولید خارج شد اما با همکاری بخش های مختلف، باز راه اندازی پالایشگاه از ابتدای امسال آغاز شد و امیدواریم تا بهمن ماه به بهره برداری برسد.

وی افزود: ظرفیت اولیه این پالایشگاه ۱۵ هزار بشکه میعانات گازی خواهد بود و امیدواریم تا خرداد سال ۹۹ این ظرفیت به ۵۰ هزار بشکه افزایش پیدا کند.

وارثی تصریح کرد: تولیدات این پالایشگاه میعانات گازی شامل ال پی جی، بنزین خام ، نفت سفید و گازوییل است و بازار هدف تولیدات پالایشگاه پیروزی صادرات به همسایگان شرقی و بعد از آن کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

مدیرعامل پالایشگاه پیروزی با بیان اینکه در بازسازی این پالایشگاه لایه های مختلف حفاظتی و ایمنی طراحی و اجرا شده، گفت: مهمترین مشکل فعلی پالایشگاه تامین زمین است، چرا که در حال حاضر تنها ۲ هکتار زمین به این پالایشگاه اختصاص پیدا کرده و از همین رو تاسیسات به فاصله اندکی از هم قرار گرفته و این در حالی است که این تاسیسات باید در زمینی ۵۰ هکتاری تاسیس شود.

وی افزود: در سال جاری سرمایه گذاری ۱۵۰میلیارد تومانی توسط سرمایه گذار خارجی برای ایمن سازی انجام شده که از مسیر صادرات فرآورده ها بازپرداخت خواهد شد و امیدواریم از تبصره ۱۸ تسهیلات مناسبی تا ۳۰میلیارد تومان در اختیار ما قرار گیرد.

وارثی با بیان اینکه وزارت نفت با گشایش اعتبار اسنادی ۶۵۰ میلارد تومانی برای پالایشگاه پیروزی موافقت کرده، گفت: ۱۰ درصد این مبلغ از سوی پالایشگاه به عنوان پیش پرداخت تامین شده و مابقی نیز از سوی بانک ملی اختصاص پیدا کند.

وارثی به مشکل کمبود آب این واحد نیز اشاره کرد و گفت: تیم فنی تدابیر لازم را برای جلوگیری از هدر رفت آب انجام داده با این حال تقاضای ما این است تا میزان مجوز آب قابل برداشت از چاه افزایش پیدا کند.

وی افزود: برای دریافت مجوزهای مختلف از دستگاه های دولتی مشکل داریم که از آن جمله می توان به مجوز تسریع حفاری مسیر خط لوله گاز و فیبر نوری اشاره کرد.

وارثی میزان ارزآوری پالایشگاه با ظرفیت پالایش ۱۵هزار بشکه در روز را ۳۰۰میلیون دلار دانست و گفت: در صورت رفع موانع، ظرفیت این پالایشگاه به۵۰ هزار بشکه در روز می رسد که می تواند تا یک میلیارد دلار ارزآوری برای کشور داشته باشد.

همچنین در جلسه امروز بعد ازظهر کارگروه تسهیل رفع موانع تولید، رونق تولید و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان در فرمانداری شاهرود، مشکلات پالایشگاه نفت و گاز پیروزی مطرح شد.

بر این اساس مقرر شد ازآنجا که برای هر ۲۰ هزار بشکه ظرفیت پالایشی، ۴۰ هکتار زمین نیاز است، با توجه به کروکی زمین و ارایه طرح توجیهی، تا پایان هفته آینده کمیته کارشناسی تشکیل خواهد شد تا واگذاری زمین صورت گیرد.

همچنین مجوز گاز صادر شده و ابلاغ آن صورت گرفته است. در خواست افزایش حجم آب دریافتی مورد نیاز از چاه موجود نیز افزایش خواهد داشت.
حداقل های مورد نیاز نیز اگر برای انبار ۱۸۰۰تنی تامین شود، مجوز انبار صادر خواهد شد.

در زمینه تاسیس نیروگاه ۱۰ مگاواتی نیز موافقت شد تا اقدامات لازم انجام شود. سوخت مورد نیاز ماشین آلات نیز از سوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تامین می شود.

بانک ملی ازمحل تبصره ۱۸رفع موانع تولید ۳۰ میلیارد تومان تامین شود و بانک ملی۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار اسنادی برای وزارت نفت برای خرید خوراک ایجاد کند.
این پالایشگاه به طور مستقیم ۲۰۰ نفر اشتغال مستقیم خواهد داشت.
انتهای پیام/

R32317/P/S7,80/CT11 واژه های کاربردی مرتبط

  • پالایشگاه نفت تهران

به اشتراک بگذارید: https://tn.ai/2171627

بدون برچسب

61 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر