تحلیل بین‌المللی| تحریم‌ کلید موفقیت ایران در کاهش وابستگی شده است

اجتماعی, اقتصادی آبان ۸, ۱۳۹۸

تحلیل بین‌المللی| تحریم‌ کلید موفقیت ایران در کاهش وابستگی شده است

ایران در بحبوحه تحریم‌هایی که سال گذشته علیه این کشور اعمال شد قاطعانه مصمم است دیگر در موضع وابستگی قرار نداشته باشد.

تحلیل بین‌المللی| تحریم‌ کلید موفقیت ایران در کاهش وابستگی شده است

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، ایران در بحبوحه تحریم‌هایی که سال گذشته علیه این کشور اعمال شد قاطعانه مصمم است دیگر در موضع وابستگی قرار نداشته باشد، بر همین اساس، ایران از نظر بنزین نه‌تنها حالا خودکفاست بلکه به‌دنبال افزایش ظرفیت صادرات نیز هست.

طبق گفته محمد علی دادور، مدیر اجرایی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، این پالایشگاه از صادرات محصولات نفتی در هفت ماه اول سال ایرانی ۱۰۰ میلیون دلار درآمد داشته است. طرح‌هایی برای افزایش صادرات و درآمد طی ۱۲ ماه آینده وجود دارد که طبق آن تولید این پالایشگاه از ۳۶۰ هزار بشکه در روز فعلی تا ۵۴۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد. صندوق توسعه ملی ایران برای تحقق این اهداف ۲۶۰ میلیون یورو به توسعه دهندگان این پروژه وام اضافی پرداخت کرده است‌، هزینه مرحله اول این پروژه ۳٫۴ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس هنوز ذخایر گاز خود را مستقیماً از میدان گازی پارس جنوبی دریافت می‌کند. علی‌رغم تغییرات مختلف در شرکت کنندگان خارجی این پروژه، تولید گاز پارس جنوبی رو به افزایش است و در راستای اهداف کوتاه‌مدت ایران برای تولید حداقل یک میلیون مترمکعب در روز قرار دارد.

طبق گفته منابع نفت و گاز ایران، تهران با امید به برداشته شدن تحریم‌های آمریکا در آینده به‌روی طرح اولیه در بخش بنزین کار می‌کند. طبق این طرح قرار بود ایران دو سال و نیم پس از اجرایی شدن قرارداد برجام حداقل ۱۰ درصد کل نیازهای بنزین و دیزل جنوب اروپا را تأمین کند و تبدیل به تولیدکننده برتر بنزین در خاورمیانه شود.

تبدیل شدن به یک صادرکننده بنزین یکی از عناصر اصلی طرح ایران برای مقاومت در برابر تحریم‌های جدید آمریکا است و عامل دیگر تولید محصولات پتروشیمی است. پتروشیمی همواره یک مدل اقتصاد مقاومتی ایران بوده است که با به‌کارگیری سرمایه‌های فکری در توسعه کسب‌وکارها ارزش افزوده ایجاد می‌کند.

طبق گفته بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، حتی با وجود تحریم‌های آمریکا بیش از ۹۵ درصد شرکت‌های پتروشیمی ایران هنوز هم می‌توانند صادرات محصولات پتروشیمی را به پول نقد تبدیل کنند. وی اضافه کرد که کارخانه‌های پتروشیمی ایران در حال حاضر ۶۶ میلیون تن در سال تولید دارند و پروژه‌های جدید این بخش تا پایان ۲۰۲۵ تولید محصولات پتروشیمی را به ۱۳۰ میلیون تن در سال می‌رساند.

به‌گفته دفتر برنامه و توسعه شرکت ملی نفت ایران، بیش از ۲۱ پروژه پتروشیمی به چین داده شده که هزینه اولیه توسعه آنها ۲۰ میلیارد دلار است. ۱۹ پروژه دیگر هم توسط صندوق توسعه ملی ایران تأمین هزینه می‌شود و هزینه تقریبی آن ۶ میلیارد دلار است.

قبل از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اروپایی‌ها هم پیشنهادهایی برای تأمین جدیدترین فناوری‌ها به ایران داشتند و اولین قرارداد توسط شرکت مایر ایتالیا برای ساخت یک واحد پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پارس امضا شد.

شرکت مهندسی زیمنس آلمان هم قراردادی با گروه مپنا امضا کرده بود که طبق آن دانش فنی لازم برای ساخت توربین‌های گازی کلاس اف را در اختیار ایران قرار می‌داد.

با توجه به خروج ظاهری آمریکا از خاورمیانه، تهران می‌خواهد قبل از برداشته شدن تحریم‌ها از زمان باقی‌مانده استفاده کند. تهران عقیده دارد حتی قبل از پایان تحریم‌ها هم شرکت‌های اروپایی می‌توانند با ایران در بخش پتروشیمی همکاری کنند و بر این اساس هفته گذشته شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس آمادگی خود را برای عقد چندین قرارداد با شرکت‌های مختلف اروپایی در بزرگ‌ترین نمایشگاه صنایع پلاستیک و پلیمر دنیا در آلمان اعلام کرد.

انتهای پیام/۱۵۹+

R1012122/P1012122/S7,77,85/CT10 به اشتراک بگذارید: https://tn.ai/2129924

بدون برچسب

122 بازدید کل ، 1 امروز

  

یک پاسخ تا “تحلیل بین‌المللی| تحریم‌ کلید موفقیت ایران در کاهش وابستگی شده است”

  1. بله مگر همین تحریمها باعث بشه صادرات غیرنفتی و کیفیت تولیدات رو افزایش بدیم

ارسال نظر